MERSİN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri

Mersin'de Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmiş 8 adet Kültür ve Turizm, Koruma ve Gelişim Bölgesi  bulunmaktadır.

Mersin Silifke Ovacık  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Silifke İlçesinin 40 km batısında Yeşilovacık Mahallesindedir. 95 hektar büyüklüğündeki bölgede yaklaşık 450 kişiyi istihdam edecek 1.833 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir. 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Turizm yatırımcılara tahsisi için Bakanlığımızca çalışmalar yürütülmektedir.

Mersin Silifke Kargıcık  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Silifke ilçesinin 39 km güney batısında yer almaktadır. 72 hektar büyüklüğündeki bölgede yaklaşık 450 kişiyi istihdam edecek 1.815 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir.  1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Plan çalışmaları tamamlanmıştır. Turizm yatırımcılara tahsisi için Bakanlığımızca çalışmalar yürütülmektedir.

Mersin Gülnar Ortaburun  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Aydıncık İlçesinin 25 km doğusunda Gülnar ilçesi sınırları içinde Yanışlı Mahallesi sahil kısmındadır. 91 hektar büyüklüğündeki bölgenin 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı çalışmaları tamamlanmıştır.

Mersin Anamur Melleç  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Anamur İlçesinin 25 km batısında yer almaktadır. Havaalanı bulunan Antalya’nın Gazipaşa ilçesine uzaklığı ise 54 km’dir. 36 hektar büyüklüğündeki bölgenin 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı çalışmaları tamamlanmıştır.

Mersin-Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Tarsus İlçesinin güneyinde Akdeniz’e kıyısı bulunan merkeze ulaşım, çevresinde bulunan köy ve belde yollarından sağlanmaktadır. Turizm bölgesi içerisinde ve çevresinde bulunan bakir alanlar turizm yatırımlarına uygun olmakla birlikte, kamping ve golf turizmi içinde imkânlar sunmaktadır. Doğal güzellikler, deniz, kum ve güneşin yanı sıra bölgenin inanç turizminde önemli bir yeri olan Tarsus, biraz daha kuzeye gidildiğinde ise kış turizmi içerisinde önemli bir alana sahip Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesine yakın olması bölge ve ülke turizmi içindeki önemini bir kat daha arttırmaktadır. Sahip olduğu doğal ve fiziksel potansiyel nedeniyle turizm açısından birinci derecede önem arz etmektedir. Bölgede 7.000 yatak kapasiteli otel ve tatil köyü, 3 golf alanı ve 1 günübirlik tesis yapılması için yatırımcılara tahsis edilmiştir. Enerji nakil hattı tamamlanan bölgenin 15 km bölünmüş  yolunun yapım çalışmaları devam etmektedir. Büyüklüğü 2.383 hektar olan bölgede ilk etapta yapılacak olan 7.000 yatak kapasiteli tesislerde yaklaşık 1.750 kişinin istihdam edilmesi beklenmektedir.

Mersin Silifke Taşucu-Boğsak  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
İl merkezine 90 km uzaklıkta bulunmakta olup, Silifke İlçesi Taşucu bölgesinin batısından başlayarak kıyı kesimi boyunca devam etmekte ve Boğsak yerleşmesini içine alıp Tahta Koyu’na kadar uzanmaktadır. 1.195 hektar büyüklüğündeki bölgenin 1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Yaklaşık 4.250 kişiyi istihdam edecek 17.000 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir.

Mersin Silifke Narlıkuyu-Akyar  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
İlimiz, Silifke İlçesinin 20 km doğusunda, Kızkalesi'ne 5 km uzaklıkta yer almakta olup Narlıkuyu yerleşimi, Cennet ve Cehennem Obruklarını, Astım Mağarasını içine almaktadır. 1.046 hektar büyüklüğündeki bölgenin 1/25000 Çevre Düzeni Planlama çalışmaları tamamlanmıştır.  1/5000 Nazım İmar Planı ve 1/1000 Uygulama İmar Planı yapım işleri devam etmektedir.

Mersin-Tarsus-Gülek-Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi
Gülek Mahallesine 13 km uzaklıkta yer alan Karboğazı kış sporlarının her çeşidinin yapılmasına müsaittir. Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) Alp Disiplini kayak yarışmalarında istemiş olduğu faktörlerin tamamına sahip bulunan Karboğazı 3.524 m’lik zirvesi ile 2000-3000 rakımları arasında bulunan 10 km’lik doğal kayak pisti, Ekim ayından Haziran ayına kadar 7-8 ay kaliteli kar tutma özelliği ile dağcıların, kayakçıların ve turizm yatırımcılarının cazibe merkezi olacaktır. 1/5000 Nazım İmar Planı tamamlanan 13.500  hektar büyüklüğündeki bölgede ilk etapta yaklaşık 2.500 kişiyi istihdam edecek 9.500 yatak kapasiteli turizm tesisleri yapılması hedeflenmektedir.